Ať už používáte počítač nebo třeba notebook k zábavě nebo práci, je třeba aby vše fungovalo tak jak má a hladce. Jemná elektronika, která se právě nachází v počítačích je citlivá na různé vlivy a když ji těmto vlivům vystavíme, můžeme očekávat nefunkčnost systému.
O jaké vlivy se jedná konkrétně? Jedním z nich je určitě teplo. Pokud máte stolní počítač, dávejte pozor, abyste ho měli v otevřeném prostoru, pokud možno ne na koberci. Zkontrolujte, jestli máte všechny ventilační otvory v počítačové skříňce otevřené a jestli mají přístup ke vzduchu. Postavte počítač tak, aby zadní strana (kde obvykle bývá větrák na odvětrávání teplého vzduchu), měla dostatek prostoru.
Když toto všechno uděláte, dopomůžete počítači k tomu, aby se nepřehříval. Otázka termoregulace počítače je složitý pojem. Pokud používáte PC pouze k administrativní práci, která nevyžaduje velký výpočetní výkon, nemusíte se o přehřívání obávat. Pokud na něm hrajete hry, nebo používáte náročné programy, můžete se setkat se zasekáváním kvůli vysokým teplotám uvnitř. Ty mohou být způsobeny faktory, které člověk, co nikdy na počítač nesáhnul nedokáže vyřešit. Může jít o velké nánosy prachu uvnitř, nebo staré a zaschlé termopasty na komponentech.
Pokud používáte notebook, dávejte si pozor na to, abyste ho při používání položili na povrch s dobrým odvětráváním. Podložka nebo stůl by mohli bohatě postačit. Pokud se notebook přehřívá i tak, podívejte se z boku na ventilační otvor (některé notebooky ho mají zespodu), jestli tam nejsou velké nánosy prachu. Pokud ano, můžete se pokusit o nápravu sami stlačeným vzduchem nebo využít služeb PC servisu Kolín. Další faktory, které by mohli ohrozit funkčnost vašeho stroje je například vlhkost, výpadky elektřiny a tak podobně. Pokud se i přes všechna výše zmíněná doporučení setkáte s problémy, doporučujeme kontaktovat profesionála, který se vám na stroj podívá a zhodnotí situaci.