Na stáří můžete začít spořit i v mladším věku, rozhodně nečekejte až dospějete k předdůchodovému věku. Mladším ročníkům se doporučuje ukládat částku minimálně tři sta korun českých, i při takto nízké částce máte nárok na státní příspěvek, který je vyplácen maximálně v částce dvě stě třicet korun českých. Pro ty, kteří chtějí dávat stranou více peněz, je pak výhodná možnost daňového odpočtu. Nárok na příspěvek od státu vzniká po dosažení šedesáti měsíců spoření a šedesáti let věku.
Částku, kterou budete mít ušetřenou, může čerpat ve věku dosažených 60 let. Pokud ale máte v plánu ještě nějaký ten rok danou částku úročit, je zde doplňkové penzijní spoření. Konečná částka včetně státního příspěvku pak může sloužit jako základní vklad pro doplňkové penzijní spoření.
Ideální volbou je pro ty, kteří chtějí investovat a vytvořit si tak rezervu na horší časy.
Doplňkové penzijní
Podle individuálních potřeb a možností ho lze udělat tzv. na míru, volit můžete mezi dynamickou nebo konzervativní variantou s možností následné změny. Nevýhodou pro mladší ročníky je to, že ho mohou využít pouze osoby starší 60 let. Naspořená částka v případě skonu je podle smlouvy vyplacena uvedené dotyčné osobě, pokud není smlouvou určeno, případně zákonným dědicům.
Naspořená částka se dá čerpat i formou renty nebo jednorázově. Jelikož má každý jiné představy a plány, je dobré obrátit se s nejasnostmi a dotazy na některého ze specialistů v oboru penzijního poradenství, s ochotou vám nabídnou to pravé přesně na míru.
Kolik si dávat stranou
Pokud si chcete sami udělat alespoň přibližnou představu, jak by mohlo vaše spoření na penzi vypadat, můžete využít důchodovou kalkulačku (jednoduše zadáte svoji průměrnou mzdu a zjistíte přibližnou výši penze), která vám umožní přibližný náhled, co se týká výše penze a toho, kolik by bylo dobré si přispořovat.