Lidé je od začátku seskupovali do tlup, později do klanů, kmenů a nakonec to vedlo až ke vzniku prvních států. Ke každému společenství nejen lidí patří nějaké hierarchie. Tento fakt lze pozorovat i u zvířat. Například slony vede jedna stará slonice nebo smečku lvů vede statný samec, a tak je to i u lidí.
Lidská pyramida důležitosti
My máme hierarchii složitější než zvířata a někdy se v ní sami ztrácíme. Schválně, zkusme si odpovědět na základní otázku. Kdo je u nás nejvýše? V republice je výše prezident nebo premiér? Vybrali jste si? A jste si svojí odpovědí jistí? Ano? Opravdu jistí? Pak tedy gratuluji, protože mě to jasné určitě není. Možná si také nejste jistí, ale to není žádná ostuda. Lidé mají opravdu složitou hierarchii. Každému je asi jasné, že váš zaměstnavatel je v pomyslné lidské pyramidě důležitosti než vy a váš zaměstnanec výše. Ale co třeba kdybychom chtěli srovnat praktického lékaře a učitele na základní škole. Kdo je výš? Na jednu stranu lékař léčí vaše nemoci, takže byste bez něho možná nepřežili, ale bez učitele byste zase byli úplně hloupí. Kdo je tedy důležitější? Těžko říct.
Je hierarchie nutná?
Toto je téměř filosofická otázka. Asi zde musí být někdo, kdo vládne, léčí, učí, ale i uklízí a opravuje rozbité věci. Je těžké říci, kdo je nejdůležitější pro lidstvo, třeba je taková uklízečka důležitější než prezident nebo premiér. Ať se to nezdá, každý člověk je pro společnost důležitý. A aby každý mohl být důležitý, musí pomáhat, tak jak to umí. Vystudovaný právník s vysokou školu vám asi nepomůže s rozbitým autem a automechanik, který má vystudovanou pouze střední školu, vám zase nepomůže v soudním sporu. Je však mechanik méně důležitý než právník? Každý je důležitý v jiné situaci. Když potřebujete opravit auto, bude vám právník k ničemu a naopak. Ale oba jsou pro společnost nepostradatelní, protože potřeba je každé zaměstnání a každý člověk.