Rostlinné klíčky se pravidelně objevují v sortimentu obchodních domů a můžeme si je samozřejmě vypěstovat i doma. Jsou doslova elixírem zdraví, s vysokým obsahem vitamínů a enzymů. Naklíčená semínka jsou lépe stravitelná vzhledem k tomu, že se v nich tímto procesem rozkládají stavební prvky (proteiny a sacharidy) na látky jednodušší.
Podporují imunitní systém, který je nesmírně důležitý pro obranu před cizorodými vetřelci, což je v dnešní situaci s ohledem na šíření koronaviru velice důležité.
Která semínka zvolit pro začátek
V mnoha článcích nebo reklamních prospektech je k vidění zaplněná miska na klíčení vzrostlými klíčky nejrůznějších druhů semen a tak nás to láká vyzkoušet takřka cokoli, v čem je ukrytý život. Měli bychom však začínat s tím, co klíčí nejlépe a s minimálním sklonem k plesnivění. Mikrospory plísní se bohužel vyskytují všude tam, kde je přijatelná teplota a vlhkost, a takové podmínky vznikají i při nakličování.
Fazolky mungo a hnědá čočka – nejméně náchylné na plesnivění je hnědá čočka. Fazole mungo klíčení Naklíčeno je rovněž jednoduché, fazolky jsou relativně velké, první klíčky se začnou objevovat již druhý den a viditelné výsledky snažení jsou pro psychiku značnou vzpruhou.
Pravidelně proplachujte – proces klíčení musí mít určitý řád a přesný postup. Není to nic obtížného, ale budete-li nějakou fázi opomíjet nebo zanedbávat, výsledky nebudou valné. Výhodné je pořídit si misku na klíčení z akrylátového skla, je zdravotně nezávadná a hlavně je vyrobena tak, aby nám přinesla kýžený užitek. Má vroubkované dno, kde se zachytí pouze tenká vrstva vodní blány, semínka ve vodě neplavou a nebudou náchylná k plesnivění. Důležité je však pravidelné proplachování čistou studenou vodou (nesmí být horká), tím se odplavují zárodky plísní a udržuje obsah nádoby v čistotě. Proplachování stačí dvakrát až třikrát za den.