Proč umístit na svou zahradu právě pergolu Blog.pergoly-trutnov se dá lehce vysvětlit. Pergoly totiž slouží nejen k odpočinku, stolování, ke slunění, a k četbě vaší oblíbené knížky. Také patří k účelným i ozdobným prvkům, které pokud jsou vhodně umístěné, jsou zároveň estetickou okrasou vaší zahrady. Dokonce mohou tyto ozdobné stavební prvky být i zvukovou kulisou či ochrannou kulisou, která chrání vaše soukromí před zvědavými sousedy.
Přitom se dají se tyto stavby přizpůsobit každé velikosti vašich zahrad. Ke stavbě pergol se využívají hlavně dřeva borové nebo modřínové. Sloupky, které jsou opěrné, bývají nejen dřevěné, ale mohou být i kamenné, cihlové nebo i ocelové. Konstrukce pergol musí být nejen pevná, ale i v půdě velmi pevně ukotvená, aby nedošlo k vyvrácení nejen zatížením vzrostlých popínavých rostlin, ale také i větry, které v současné době jsou velmi často, a nejeden ozdobný prvek zahrady už doplatil na nekvalitní ukotvení v zemi. Tady se většinou jedná o pevné ukotvení hlavních nosných prvků v betonových patkách, které jsou zapuštěné pevně a dostatečně hluboko. Nesmíme zapomenout také na dostatečnou ochranu dřeva před povětrnostními vlivy. K tomu dnes slouží řada lazurovacích laků a jiných prostředků.
Uvedené vzrostlé popínavé rostliny vás ochrání před prudkým sluncem. Tady je jedna rada, k lehčím konstrukcím pergol se vysazují rostliny s menším listem a drobnějšími květy a k těm větším konstrukcím pak rostliny s listem větším, tedy rostliny nápadnější. Například do polostínu vysazujeme klematisy, jejichž květy dlouhodobě okrášlí každou pergolu. Pokud chceme stálozelené rostliny, tak v tom případě vysazujeme břečťany, nebo brsleny. Nebo také některé druhy zimolezů a přísavníků. Přísavníky na podzim překvapí svou vínově červenou barvou. Ale také můžeme mít kolem pergoly vysázenou vinnou révu, které také svými hrozny pergolu okrášlí.